http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=145028
Kudy a kam za výstavami Ateliéru K + K
1. 9. 2003 - PRAHA [Econnect]
Možná také chodíte často Bubenečskou ulicí a přesto jste ještě nenahlédli do Ateliéru K+K. Když však sejdete z každodenní cesty, zjistíte, že za maskou běžného antikvariátu se skrývá galerie. Ještě váháte, zda vstoupit? Zlákat by vás mj. mohlo, že produkce výstav má dlouhodobou koncepci a nabízí vybrané speciality - v uplynulých letech galerie kupříkladu představila leteckou fotografii, alkoholické portréty, autora pražské grafitti, umění na hranici art brut či keramickou dílnu.
Výstavní koncepce Ateliéru K + K se na první pohled může zdát nesourodá. Na druhý pohled má svoje opodstatnění. Výstavní zdi jsou totiž k dispozici hlavně umělcům, kteří „nejsou vždy vidět“. Kurátoři prostoru plánovitě dávají možnost tvůrcům, kteří nejsou zváni do oficiálních kulturních institucí, a umělcům, kteří se nestarají o prosazení. Často jsou to mladí lidí. „Veřejná výstava tvůrcům umožní objevit důstojný vztah umělec – galerie. Současně mohou najít sebedůvěru a povzbuzení uvedením na veřejnost nebo při navázaní kontaktu s médii.“dokresluje vizi ateliéru kurátor, R. Kliment. Z každé výstavy zůstávají v galerii kvalitní exponáty. Při výstavě výjimečného pražského autora grafitti Filipa Vrby se v galerii uskutečnil seminář se studenty The British International School of Prague.
Culturecross - hledání tvaru
Kromě výstav v Bubenečské narazíte na v Praze na další projekty Ateliéru. Produkčně Ateliér spolupracuje na výstavách v kině Oko, Holešovické kavárněna nebo při organizaci festivalu Rockové čarodějnice. V roce 2000 se uskutečnila výstava K. Koutského v areálu bývalé Šlechtovy restaurace ve Stromovce. V roce letošním byla v kapli Sv. Jana Nepomuckého instalována výstava umělců, které spojil projekt Culturecross – hledání tvaru, který byl zaostřený na otázku vzniku umění a napodobování reality.
Co by bylo, kdyby…
Ačkoli Ateliér K + K funguje již tři roky a ačkoli byl od svého počátku budován jako profesionální nekomerční galerie, neúspěšně žádá o podporu z oficiálních zdrojů. Provoz zajišťuje z prostředků prodejní galerie, antikvariátu a prodeje grafiky. Na to, aby tvůrci ateliéru mohli uskutečnit své dlouhodobé plány, však tyto prostředky nestačí. O tom, jak by se získanými penězi naložili, mají jasnou představu. V ideálním případě by v ateliéru mohlo existovat internetové pracoviště s virtuální diskusní galerií culturecross.net a přátelé umění by zde mohli využívat přístup na internet.
Galerie je otevřena od 10 do 19 hodin, o víkendech a svátcích od 13 do 19
. Vstup na výstavy je zdarma.
adresa: Bubenečská 41 – Praha 6, tel.: 0603/892742
Eliška Kapounová